Biblioteki z Internetem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Biblioteki z Internetem

Od kilku dni mieszkańcy Trzeboszowic i Dziewiętlic mogą bezpłatnie skorzystać z komputerów i dostępu do Internetu w swoich placówkach bibliotecznych.

Jest to możliwe dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek, do którego władze Biblioteki Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie złożyły wniosek w roku ubiegłym. W ramach Programu podpaczkowskie filie biblioteczne już otrzymały nowoczesne komputery stacjonarne wraz z oprogramowaniem (przekazanym nieodpłatnie przez Microsoft Corporation), a także przydatne urządzenia - kopiarkę, skaner i drukarkę.

Program Rozwoju Bibliotek realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, której największym partnerem jest Fundacja Billa i Melindy Gates. Jego podstawowym celem jest ułatwienie polskim bibliotekom, zwłaszcza w małych miasteczkach i na wsiach, dostępu do nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Dzięki Internetowi biblioteki mają szansę stać się nowoczesnymi centrami aktywności lokalnej, miejscami gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę, ale też przeczytać na ekranie komputera najnowsze wiadomości, porozmawiać przez komunikator, załatwić sprawy urzędowe, znaleźć najlepszą ofertę kupna poszukiwanej rzeczy, znaleźć pracę, zapłacić rachunki, dotrzeć do katalogów innych bibliotek i do bibliotek cyfrowych. W Bibliotece w Paczkowie dostęp do sieci możliwy jest już od kilku lat, podobnie jest w Kamienicy. Teraz, dzięki PRB, z Internetu będą mogli korzystać również "klienci" dwóch kolejnych bibliotecznych filii - w Dziewiętlicach i Trzeboszowicach.  

Projekt obejmuje także cykl szkoleń dla bibliotekarzy który rozpoczął się w 2009 roku, a potrwa do roku 2013. Celem szkoleń jest przygotowanie bibliotekarzy do wzmocnienia całego systemu bibliotecznego i prowadzenia placówek w nowoczesny sposób, do organizowania ciekawych i oczekiwanych przez mieszkańców wydarzeń, promowania swojej placówki i gminy, integracji środowiska.

Projekt wspomogła już Telekomunikacja Polska, zapewniając bibliotekom szerokopasmowy dostęp do Internetu. W Trzeboszowicach i Dziewiętlicach, gdzie nie ma możliwości technicznych dostarczenia Internetu w technologii kablowej, zapewniono dostęp bezprzewodowy (radiowy) w systemie CDMA i dostarczono odpowiednie urządzenia do odbioru sygnału. Przydatna jest też pomoc w ramach programu "Akademia Orange dla bibliotek" zainicjowany przez Fundację Orange. Z tego Programu Biblioteka Publiczna w Paczkowie otrzyma dotację na różne wydatki związane z promocją nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym na pokrycie kosztów Internetu w placówkach wiejskich.

Zapraszamy do bibliotek w naszym mieście i gminie, do korzystania ze zbiorów i Internetu oraz do udziału w wielu ciekawych imprezach przygotowanych dla rożnych wiekowo grup użytkowników. Szczególnie polecamy podstawowy kurs informatyczny prowadzony przez Bibliotekę w Paczkowie pod nazwą "Komputer dla seniora". Zapisy na kurs oraz wszelkie informacje o kursie można uzyskać w Bibliotece Publicznej w Paczkowie - tel. (77) 4316166.

Otwórz