Utrudnienia w ruchu - budowa kanalizacji trwa

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Utrudnienia w ruchu - budowa kanalizacji trwa

W Paczkowie trwają prace przy niezwykle istotnej, największej w ostatnich latach inwestycji Gminy Paczków - modernizacji i rozbudowie paczkowskiej kanalizacji.

Obecnie realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia prowadzona jest we wszystkich trzech sektorach - osiedlu domków jednorodzinnych w południowo-zachodniej części miasta, na ulicy Kościuszki oraz w rejonie ulic Staszica i Młyńskiej.

Zakres robót w dwóch ostatnich lokalizacjach jest teraz najbardziej uciążliwy dla mieszkańców - przy Kościuszki prace prowadzone są na poziomie budynków od numeru 26 do 32, a przy ulicy Staszica największe utrudnienia czekają kierowców na skrzyżowaniu z ulicą Emilii Plater (na zdjęciu), tuż przy głównym przystanku autobusowym. Obecnie, z powodu prowadzonych w tym miejscu robót, wjazd w ulicę E. Plater jest uniemożliwiony. Trwa tam jeden z najtrudniejszych etapów inwestycji - wymiana istniejącego rurociągu, na kolektor gwarantujący większą przepustowość, prowadzona jest na dużych głębokościach (miejscami dochodzących nawet do 7 metrów). Z czasem montaż kanalizacji przesunie się w głąb ulicy Staszica. Wciąż rozkopana jest także ulica Młyńska, gdzie powoli dobiegają końca roboty ziemne. Poszczególne fragmenty drogi są już utwardzone i udostępnione do ruchu samochodowego, jednak ulica nie jest jeszcze w pełni przejezdna

Jesienią wykonawca przystąpi do całkowitego odtworzenia nawierzchni asfaltowych wspomnianych ulic, jednak do czasu wszyscy mieszkańcy Paczkowa muszą uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Apelujemy też do wszystkich kierowców, by w najbardziej newralgicznych miejscach - na ulicy Kościuszki, Młyńskiej i Staszica - zachowywali szczególną ostrożność. 

Sfinalizowana jest już budowa kanalizacji przy ulicy 3 Maja i częściowo przy ulicy Kościuszki - teren ten został podpięty do systemu kanalizacyjnego przy ul. Pocztowej. Pozostały odcinek ulicy Kościuszki zostanie wpięty do przepompowni, która poprowadzi ścieki do rurociągów przy ulicy Daszyńskiego.
Na ostatnią prostą wychodzą prace na terenie osiedla domków jednorodzinnych (ulica Akacjowa, Bartosza, Klonowa, Kwiatowa, Ogrodowa, Różana, Słoneczna, Widokowa, Wiśniowa). Zakończono tam montaż rurociągów i rozpoczęto już remont nawierzchni dróg. Wkrótce, w miejscach interwencji wykonawcy, pojawi się nowy asfalt. Modernizacja ulic w tym sektorze potrwa najprawdopodobniej do końca czerwca.
Przewiduje się, że całościowa realizacja tego projektu potrwa rok. Prace ruszyły jesienią 2009 roku, dlatego jest szansa, że do końca listopada tego roku miasto Paczków będzie niemal w całości skanalizowane.

Przypomnijmy, że Gmina Paczków wywalczyła na wykonanie tej inwestycji  rekordowe w naszej historii dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacja przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 początkowo miała pokryć nieco ponad 50% całkowitej wartości projektu (szacowanej początkowo na 11,4 mln zł). Po zakończonym przetargu, w którym udało się obniżyć całkowity koszt inwestycji do poziomu ok. 8,3 mln zł, władze Paczkowa zwróciły się do Marszałka Województwa Opolskiego o zwiększenie dotacji na tę inwestycję ze względu na ogromne wydatki, jakie nasza Gmina poniosła na walkę z tragicznymi skutkami tegorocznej powodzi w podpaczkowskich Dziewiętlicach. Decyzja Marszałka w tej sprawie okazała się pomyślna - dotacja została zwiększona do poziomu ok. 69%. i wyniesie ostatecznie prawie 5,7 mln zł (pozostanie na niemal identycznym poziomie, jaki wstępnie planowano, gdy inwestycja wyceniana była jeszcze na 11,4 mln).

Otwórz