Złote gody razy jedenaście

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Złote gody razy jedenaście

Aż jedenaście par małżeńskich z naszej gminy stawiło się 26 maja w paczkowskim ratuszu, by odebrać z rąk Burmistrza Gminy Paczków Medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Na sali posiedzeń Urzędu Miejskiego dawno nie zasiadło aż tylu dostojnych jubilatów. Tradycyjnie "złote" pary małżeńskie podjął Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski, który w towarzystwie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wręczył wszystkim medale nadawane przez Prezydenta RP z okazji wspólnego przeżycia półwiecza. Każda para otrzymała również list gratulacyjny, stosowne legitymacje i okazały bukiet kwiatów. Oprócz wspomnianych jedenastu par, wyróżniona została również pani Apolonia Cyganek, której mąż Joachim niestety niedawno zmarł.

Tegoroczna uroczystość nadania medali była nieco spóźniona - wszystkie nagrodzone 26 maja pary zawarły związki małżeńskie w 1959 roku, czyli świętowały swoje "złote gody" w zeszłym roku. Procedura nadania Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie trwa niestety bardzo długo. Wnioskowane rok temu odznaczenia dotarły do Paczkowa dopiero na początku maja. Są to jedne z ostatnich medali nadanych przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W krótkim wystąpieniu Bogdan Wyczałkowski serdecznie pogratulował wszystkim parom. Gospodarz Paczkowa, życząc jubilatom kolejnych wielu wspólnych lat w zdrowiu i szczęściu, wyznał, że tak zgodne małżeństwa są dla niego prawdziwym wzorem do naśladowania. Burmistrz, który jak na razie może pochwalić się rocznym stażem małżeńskim, podkreślił, że pięćdziesięcioletnie doświadczenie wspólnego życia jubilatów jest imponujące i godne podziwu - przeżyć razem w zgodzie i miłości pół wieku to naprawdę nie lada wyczyn.

Przypomnijmy, że Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a do obecnego systemu odznaczeń państwowych został włączony w 1992 roku. Nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek wojewodów.

Oto nazwiska udekorowanych małżonków, którzy, z racji prawie rocznego opóźnienia ceremonii, już od 51 lat idą wspólnie przez życie:

 • Krystyna i Józef Bednarzowie z Ujeźdźca
 • Irena i Bronisław Chruszczowie z Ujeźdźca
 • Teresa i Jan Furcowie z Trzeboszowic
 • Maria i Paweł Grabowscy z Trzeboszowic
 • Anna i Romuald Lewandowscy z Paczkowa
 • Bronisława i Jan Łukowscy z Paczkowa
 • Apolonia i Jan Mokrzyccy z Paczkowa
 • Stanisława i Józef Oczkowscy z Paczkowa
 • Maria i Jan Pajestkowie z Unikowic
 • Genowefa i Antoni Warzechowie z Gościc
 • Stanisława i Stanisław Wielgus z Paczkowa

Wszystkim "złotym" parom serdecznie gratulujemy, życząc dużo zdrowia, pomyślności i kolejnych, równie okazałych jubileuszów.

Otwórz