Wycieczka w nagrodę

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wycieczka w nagrodę

Uczestnicy tegorocznego Turnieju Wiedzy o Paczkowie, w nagrodę za trud włożony w przygotowanie do tej rywalizacji, wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - Bierkowicach.

Przypomnijmy, że Turniej Wiedzy o Paczkowie organizuje od 1982 roku paczkowska Biblioteka Publiczna. Jest to jedna z form edukacji regionalnej, obejmującą zagadnienia historyczne, mikrogeograficzne, mikroekologiczne oraz wiedzę o kulturze i społeczności Paczkowa i jego okolic. Turniej utrwalił się w tradycji Paczkowa, ma już swoją renomę i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.

W ostatni czwartek grupa kilkunastu uczniów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Turnieju, "odebrała" ufundowaną przez Burmistrza Gminy Paczków nagrodę. W tym roku uczestnictwo w rywalizacji premiowane było wycieczką do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Zawodnicy pod opieką nauczycieli i organizatorów Turnieju zwiedzili słynny skansen, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny.

Niezwykle bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego zrobiła na młodych paczkowianach ogromne wrażenie. Ich szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza prezentacja zawodu kowala w zrekonstruowanej XVIII-wiecznej kuźni. Uczestnicy wycieczki zapoznali się też z wyposażeniem wiejskich chat, pracą potężnego młyna wodnego oraz opowieściami o tradycjach, obrzędach i zwyczajach pielęgnowanych w opolskich wioskach.
O autentycznym zainteresowaniu dzieciaków tą tematyką świadczyć może fakt, że ekspozycję, której obejrzenie zajmuje zazwyczaj nieco ponad godzinę, wycieczkowicze z Paczkowa zwiedzali... trzy godziny. Gospodarze opolskiego skansenu zaskoczeni byli również niezliczoną liczbą zadawanych pytań.

Wycieczkę można zaliczyć do udanych - pogoda dopisała, cel wyprawy również. Pozostaje mieć nadzieję, że laureaci XXVIII Turnieju Wiedzy o Paczkowie nie tylko spędzili miło czas, ale również sporo wynieśli z tej edukacyjnej eskapady.

Otwórz