Paczków uczcił pamięć Katynia i Smoleńska

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków uczcił pamięć Katynia i Smoleńska

14 kwietnia 2010 roku na stałe wpisze się w lokalną historię Paczkowa. Tego dnia społeczność naszego miasta w niezwykle uroczysty sposób uczciła Dzień Pamięci Ofiar Katynia, składając hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za naszą ojczyznę wiosną 1940 roku oraz członkom polskiej delegacji, którzy kilka dni temu w drodze do Katynia zginęli w tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W tym roku przypada okrągła 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji na terenie całej Polski organizowana jest akcja pod nazwą "Katyń - ocalić od zapomnienia" - wspominaliśmy o niej na łamach oficjalnej strony internetowej Gminy Paczków. Jej celem jest posadzenie w całym kraju  21 473 dębów - dokładnie tyle, ile ofiar w 1940 roku pochłonął katyński mord Polaków przez funkcjonariuszy NKWD. Do akcji przyłączyła się także młodzież i grono pedagogiczne Zespołu Niepublicznych Szkół Stowarzyszeniowych w Paczkowie. To właśnie dzięki ich inicjatywie w Paczkowie posadzony został pamiątkowy dąb, a przy nim umieszczona stosowna tablica, której zakup sfinansowano ze środków gminnego budżetu. Honorowy patronat oraz organizacyjne wsparcie obchodów zapewnił Burmistrz Gminy Paczków.

Paczkowski Dzień Pamięci rozpoczął się w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty niezwykle uroczystą mszą świętą w intencji ofiar Katynia, Charkowa, Tweru i innych miejsc kaźni narodu polskiego oraz pamięci tragicznie zmarłych uczestników sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Frekwencja dopisała - w nabożeństwie uczestniczyli nie tylko uczniowie i nauczyciele wszystkich paczkowskich szkół, ale również liczne grono władz samorządowych, organizacji, służb mundurowych i innych mieszkańców naszej gminy. Mszę koncelebrowali m.in. Ksiądz Dziekan Edward Henne i ks. Stanisław Draguła - kapelan Dolnośląskiego Oddziału "Wspólnoty Polskiej" we Wrocławiu.

Po nabożeństwie uczestnicy Dnia Pamięci przeszli ulicami Paczkowa do miejsca odsłonięcia tablicy upamiętniającej mord katyński, która została umieszczona w parku, na potężnym kamieniu, nieopodal Kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oo. Redemptorystów. Tam odbyła się oficjalna część obchodów - odśpiewanie Hymnu Polski, krótkie wystąpienia Wiceburmistrza Gminy Paczków Grzegorza Jasioka i Dyrektor Szkół Stowarzyszeniowych Alicji Kotrys, uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy i poświęcenie jej przez Księdza Proboszcza Edwarda Hennego, złożenie kwiatów pod nowym pomnikiem oraz poruszający Apel Poległych. Tę niezwykle piękną, uroczystą i przesiąkniętą patriotyzmem ceremonię zwieńczyło zasadzenie pamiątkowego dębu - jednego z ponad 21 tysięcy drzew, które pojawią na terenie Polski, by symbolizować narodową pamięć o wydarzeniach z Katynia roku 1940.
Podczas uroczystości, prowadzonych przez Waldemara Wieję - nauczyciela Szkół Stowarzyszeniowych, nie zabrakło również wyrazu hołdu dla 96 ofiar tragedii, którą w ostatnich dniach żyje cały kraj - odczytano nazwiska wszystkich osób z pokładu rozbitego w okolicach smoleńskiego lotniska samolotu rządowego TU-154, a ich pamięć uczczono minutą ciszy oraz wspólną modlitwą.

Paczków świętował 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej niezwykle podniośle i godnie. Licznie zgromadzona społeczność naszej gminy - m.in. władze samorządowe, ugrupowania polityczne, służby mundurowe, przedstawiciele duchowieństwa, członkowie organizacji i związków, kombatanci, grona pedagogiczne, a przede wszystkim dzieci i młodzież - uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu, które nie tylko stało się namacalnym dowodem na patriotyzm i piękną solidarność wszystkich paczkowian. Była to też znakomita lekcja obywatelskiej, godnej naśladowania miłości do Ojczyzny i pamięci o Rodakach, którzy oddali za Nią to, co mieli najcenniejsze - swoje życie.

Serdeczne podziękowania i wyrazy uznania należą się inicjatorom zorganizowania paczkowskiego Dnia Pamięci Ofiar Katynia - społeczności Szkół Stowarzyszeniowych z ulicy Kościelnej. Nie sposób nie podziękować również Księdzu Proboszczowi Edwardowi Henne i całej Parafii św. Jana Ewangelisty w Paczkowie, wszystkim zaproszonym gościom i uczestnikom obchodów oraz tym, którzy również wzięli czynny udział w ich organizacji - m.in. Zakładowi Remontowo-Budowlanemu "Filar" s.c. w Paczkowie, który zasponsorował, dostarczył i ustawił 6-tonowy głaz pod tablicę pamiątkową oraz Leśniczemu Józefowi Słowiakowi ze Złotego Stoku - sponsorowi sadzonki pamiątkowego dębu. 

Otwórz