Wiosenna reaktywacja prac przy kanalizacji

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wiosenna reaktywacja prac przy kanalizacji

Zima już za nami, a za oknami do życia powoli budzi się wiosna, dzięki czemu możliwe było wznowienie prac przy modernizacji i rozbudowie paczkowskiej kanalizacji - największej inwestycji Gminy Paczków w ostatnich latach.

Przypomnijmy, że Gmina Paczków wywalczyła na wykonanie tej inwestycji rekordowe w naszej historii dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacja przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 początkowo miała pokryć nieco ponad 50% całkowitej wartości projektu (szacowanej początkowo na 11,4 mln zł). Po zakończonym przetargu, w którym udało się obniżyć całkowity koszt inwestycji do poziomu ok. 8,3 mln zł, władze Paczkowa zwróciły się do Marszałka Województwa Opolskiego o zwiększenie dotacji na tę inwestycję ze względu na ogromne wydatki, jakie nasza Gmina poniosła (i poniesie w przyszłości) na walkę z tragicznymi skutkami tegorocznej powodzi w podpaczkowskich Dziewiętlicach. Decyzja Marszałka w tej sprawie okazała się pomyślna - dotacja została zwiększona do poziomu ok. 69%. i wyniesie ostatecznie prawie 5,7 mln zł (pozostanie na niemal identycznym poziomie, jaki wstępnie planowano, gdy inwestycja wyceniana była jeszcze na 11,4 mln).

Zakończyła się już budowa kanalizacji przy ulicy 3 Maja i częściowo przy ulicy Kościuszki - teren ten został podpięty do systemu kanalizacyjnego przy ul. Pocztowej. Pozostały odcinek ulicy Kościuszki zostanie wpięty do przepompowni, która poprowadzi ścieki do rurociągów przy ulicy Daszyńskiego. Trwają prace przy ulicy Moniuszki, gdzie istniejący kolektor o średnicy 200 mm został zamieniony na gwarantujący większą przepustowość - o średnicy 500 mm. Mocno zaawansowana jest także realizacja projektu na osiedlu domków jednorodzinnych w południowo-zachodniej części miasta (Akacjowa, Bartosza, Klonowa, Kwiatowa, Ogrodowa, Różana, Słoneczna, Widokowa, Wiśniowa). Obecnie prace prowadzone są też przy ulicy Młyńskiej (na zdjęciu), gdzie zakres robót jest na tyle rozległy, że droga została czasowo wyłączona z ruchu. Wykonawca powoli przymierza się już także do montażu kanalizacji przy ulicy Staszica.

Tego typu roboty drogowe z pewnością mogą być dla paczkowian uciążliwe, przede wszystkim powodując utrudnienia w ruchu samochodowym - obecnie najlepszym przykładem jest wspomniana sytuacja na ulicy Młyńskiej. W związku z tym zwracamy się do mieszkańców z prośbą o wyrozumiałość i cierpliwość. Realizacja tej inwestycji jest dla naszego miasta niezwykle istotna - skorzysta na niej nie tylko nasze środowisko naturalne, ale wydatne korzyści odniosą również sami mieszkańcy, bo odprowadzanie nieczystości za pomocą kanalizacji sanitarnej jest znacznie tańsze i łatwiejsze niż przestarzały sposób gromadzenia ścieków w przydomowych szambach.
Przewiduje się, że całościowa realizacja tego projektu potrwa rok. Prace ruszyły jesienią 2009 roku, dlatego jest szansa, że już w ostatnim kwartale tego roku miasto Paczków będzie niemal w całości skanalizowane.

Otwórz