Rewitalizacja - projekty: ścieżka widokowa przy Bramie Nyskiej

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rewitalizacja - projekty: ścieżka widokowa przy Bramie Nyskiej

Prace planowane w ramach rewitalizacji centrum Paczkowa obejmą nie tylko remonty trzech wież bramnych, ale także renowację wież i muru obronnego w okolicach Bramy Nyskiej wraz z adaptacją tego fragmentu fortyfikacji na rozbudowaną ścieżkę widokową. Dziś prezentujemy Państwu projekt tej efektownej inwestycji.

Brama Nyska zlokalizowana jest przy ulicy Wojska Polskiego i prowadzi z centrum miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku prawdopodobnie pomiędzy dwoma basztami łupinowymi. Dziś strzeże jej tylko jedna z nich. W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku ponownie ją otwarto. Bezpośrednio przy przejeździe przez bramę czuwają dwie wieżyczki z ceglanym zwieńczeniem.
W ramach rewitalizacji centrum Paczkowa planowany jest gruntowny remont konserwatorski tego fragmentu murów obronnych. Zabiegom konserwatorskim poddane zostanie kamienne lico po obu stronach fortyfikacji (m.in. usunięcie porostów i mchów, umycie parą wodną pod ciśnieniem, uzupełnienie ubytków, wykonanie nowych fug mineralnych) oraz ceglane zwieńczenia i hełmy baszt łupinowych. Wieżowe blankowania zostaną w całości przemurowane, a korona muru dokładnie oczyszczona. Planowana jest także renowacja metalowych elementów szczytów baszt, montaż stolarki okiennej w wieżowych oknach strzelniczych oraz montaż nowych parapetów. Remont nie ominie również wieżyczek Bramy Nyskiej - zostaną one dokładnie oczyszczone, a ich nadszarpnięte ceglane blankowania na szczycie będą odbudowane.

Projekt, oprócz remontu, przewiduje budowę ścieżki widokowej w formie zadaszonej deskowej galerii, która zostanie osadzona na koronie muru obronnego za pomocą drewnianych wsporników. Pierwsze wejście na ścieżkę zaplanowane jest u podstawy sąsiadującej z Bramą Nyską baszty łupinowej - schody z drewnianą balustradą zostaną wymurowane z analogicznego do struktury murów kamienia łamanego. Konstrukcja schodów prowadzić będzie na wysokość ponad 7 metrów, gdzie zamontowany zostanie główny chodnik ścieżki o szerokości prawie 1,5 m. Od wewnętrznej strony galeria spacerowa będzie zabezpieczona drewnianą balustradą, a od zewnątrz obudowana ścianą z desek z 31 otworami okiennymi. Całość pokryta będzie dwuspadowym daszkiem pokrytym gontem akacjowym.

Chodnik startował będzie na poziomie pierwszej baszty, gdzie zwiedzający będą mieli możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy na wysokości ok. 13,5 m. Galeria prowadzić będzie dalej do kolejnej baszty - tam turyści będą mogli wspiąć się na kolejny pomost (tym razem na wysokości 15,5 m) lub zejść ze ścieżki.
Kolejnym przystankiem będzie trzecia baszta, wyburzona do poziomu muru. Zaprojektowano na niej hurdycję - rodzaj drewnianego, zadaszonego ganku na planie półkola. Dojście na jej poziom (na wysokości ponad 8 m) poprowadzone będzie za pomocą dodatkowego biegu schodów, które będą umożliwiać również zejście ze ścieżki. Dach hurdycji zostanie pokryty gontem akacjowym i zwieńczony stylizowaną szpicą ze złoconą chorągiewką i gwiazdą.
Chodnik galerii prowadzić będzie dalej, aż do budynku parafii, gdzie osadzona zostanie solidna krata rombowa domykająca ścieżkę. Podobne kraty zostaną zamontowane w każdym z trzech wejść prowadzących na galerię, dlatego w razie potrzeby ścieżkę widokową będzie można zamknąć.
Zaprojektowana trasa turystyczna po murach będzie mierzyć około 77 metrów. Większość prac zostanie przeprowadzona pod ścisłym nadzorem autorskim i konserwatorskim, dlatego galeria będzie wybudowana zgodnie ze stylowymi formami średniowiecznej architektury. Jest zatem spora szansa, że ta inwestycja okaże się znakomitą atrakcją i produktem turystycznym. Zwiedzający miasto turyści na pewno chętnie przyjrzą się z bliska strukturom paczkowskich fortyfikacji i pospacerują po koronie murów obronnych, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi średniowieczni wojownicy.

Całkowity koszt remontu konserwatorskiego i adaptacji na ścieżkę widokową wieży Bramy Nyskiej z przyległym murem obronnym szacuje się na około 621 tys. . Pozostałe zaprezentowane przez nas do tej pory remonty wież bramnych kosztować będą odpowiednio: Wieża Ząbkowicka - ponad 155 tys. zł, Wieża Kłodzka - ponad 173 tys. zł, Wieża Wrocławska - prawie 252 tys. zł. W sumie planowane prace budowlane i konserwatorskie przy paczkowskich fortyfikacjach wycenia się na ponad 1,2 mln zł.

Otwórz