Idą duże mrozy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Idą duże mrozy

Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ostrzega, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, szczególnie w nocy, na terenie Opolszczyzny spodziewane są wyjątkowo niskie temperatury.

23 stycznia (sobota) prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od -13 do -11°C. W nocy z soboty na niedzielę można spodziewać się niemal podwojenia minusowej temperatury - będzie się ona wahać od -23 do -20°C.
Kolejna doba będzie bardzo podobna. IMiGW przewiduje, że w niedzielę 24 stycznia temperatura będzie utrzymywać się na poziomie od -13 do -11°C. W nocy z niedzieli na poniedziałek przewiduje się spadek temperatury do -19°C, gdzieniegdzie mróz może sięgnąć -21°C.

Skutkiem tak wysokich mrozów może być znaczące wychłodzenie organizmu, istnieje również ryzyko wystąpienia odmrożeń lub zamaraznięć. Apelujemy do mieszkańców Paczków o zachowanie ostrożności i podjęcie odpowiednich działań.
Jak się zachować przy tak niskich temperaturach? Unikać stania na mrozie i ubierać odpowiednio ciepło, szczególnie chroniąc głowę - to właśnie przez nią przepływa 25 procent krwi i to ona traci najwięcej ciepła. Warto natłuszczać kremami skórę twarzy, chroniąc ją przed odmrożeniami. Wskazane jest również bardziej kaloryczne jedzenie.

Przewiduje się, że minusowe temperatury w południowej Polsce będą utrzymywać się co najmniej do połowy lutego, dlatego ciepłe kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki będą nam przydatne jeszcze długi czas. 

Otwórz